Witam wszystkich. Zapraszam do czytania i komentowania.

piątek, 25 marca 2011

Postępowanie w przypadku urazu tkanek miękkich.

      Piłka nożna jest sportem kontaktowym i podczas treningów czy meczów mistrzowskich każdy zawodnik jest narażony na wystąpienie urazu. Najczęściej spotykane dolegliwości dotyczą tkanek miękkich, które są regularnie poddawane kopnięciom ze strony przeciwnika. Należą do nich stłuczenia, krwiaki, uszkodzenia mięśni, skręcenia i zwichnięcia stawów. Bardzo ważne jest szybkie działanie w przypadku pojawienia się zmian pourazowych prowadzone najlepiej od pierwszych chwil od zdarzenia. Objawy wielu występujących uszkodzeń są podobne lub takie same, więc postępowanie powinno odbywać się według ogólnie przyjętych podstawowych zasad.
   Gdy doznamy  uszkodzenia tkanki miękkiej narządu ruchu powinniśmy jak to najszybciej możliwe schłodzić miejsce urazu przy pomocy:

- lodu syntetycznego w aerozolu (tylko na miejscu wypadku)
- zimnego wysychającego kompresu
- jednorazowych kompresów lodowych
- kostek lodu lub zmrożonego termożelu

   Trzeba pamiętać, że przy stosowaniu kompresów z kostek lodu lub termożelu konieczna jest izolacja skóry, czyli schładzanie poszkodowanego miejsca przez materiał - szmatkę lub ręcznik. Zapobiegnie to ryzyku odmrożenia skóry. Schładzanie przynosi najlepsze rezultaty przez pierwsze trzy doby od odniesienia kontuzji. Cykle schładzania wyglądają następująco:

I doba – schładzanie 20 – 30 minut, 1 godzina i 30 minut przerwy itd.
II doba – schładzanie 20 – 30 minut co 4 – 6 godzin.
III doba – schładzanie tak jak w dobie II w zależności od nasilenia się bólu i objawów zapalnych.

   Przy zwichnięciu lub skręceniu stawu dobre efekty daje również naprzemienne chłodzenie i moczenie w misce z ciepłą wodą z mydlinami uszkodzonego miejsca. Cykl wygląda jak przy chłodzeniu tkanek, tylko po schłodzeniu wkładamy stopę do ciepłej wody z mydlinami. Woda nie może być za gorąca by nie poparzyć się. Mydliny wytwarzamy rozpuszczając szare mydło Biały Jeleń w misce z ciepłą wodą do momentu uzyskania nieprzezroczystego szarego roztworu.
   Kolejnym krokiem powinno być stosowanie maści zaleconych przez specjalistę odpowiednio do odniesionego urazu. Przykładowo mogą to być Aescin gel lub Reparil plus Heparinum krem 3000 jednostek lub Lioton 1000. Te dwa ostatnie specyfiki zawierają heparynę, która zmniejsza krzepliwość krwi i stosowana miejscowo działa przeciwobrzękowo. Zaleca się aplikację powyższych żeli w stosunku 1:1, czyli na przykład wycisnąć z tubki potrzebną ilość Aescin gel i w tej samej proporcji Heparinum i posmarować chore miejsce. Cykl stosowania maści powinien wyglądać następująco:

I doba – smarowanie co 2 godziny.
II i III doba co 4 – 6 godzin.

   Następnym dobry sposobem jest stosowanie kompresu zimnym Altacetem. Preparat ten ma właściwości ściągające, zmniejsza opuchliznę, łagodzi odczyny zapalne i uśmierza ból. Przygotowanie roztworu:

- 6 tabletek rozpuszczamy w szklance zimnej wody, dodajemy kilka kostek lodu, roztwór przechowujemy w lodówce i przed użyciem mieszamy.
- następnie bierzemy watę i moczymy w zimnej wodzie po czym wyciskamy, nasączamy roztworem Altacetu i przykładamy do miejsca gdzie wystąpił uraz.

   W zależności od poziomu urazu zakładamy również bandaż elastyczny z umiarkowanym dociskiem uszkodzonego miejsca. Opatrunek uciskowy zakładamy od najniższego punktu kontuzjowanego odcinka uniesionej kończyny i wykonujemy w kierunku serca (ku górze). Następnie powinniśmy dbać o to, by układać wysoko uszkodzoną kończynę powyżej serca i dbać o jej odpoczynek ograniczając jej aktywność do minimum.
  Przy cięższych urazach konieczne może być unieruchomienie ostateczne, które można odroczyć na 2 – 3 dni od wystąpienia wypadku i w tym czasie stosować zabiegi przedstawione powyżej. W poważnych sytuacjach konieczne też jest wykonanie ultrasonografii (USG) lub prześwietlenia (RTG). W zależności od decyzji lekarza pomocne w leczeniu urazów będą przepisane leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwobrzękowe, przeciwzakrzepowe i inne. Końcowym etapem jest fizykoterapia i kinezyterapia, która jest uzależniona od rodzaju odniesionego urazu i po uzgodnieniu z lekarzem pozwoli nam na powrót do aktywności sportowej.
   Odniesienie kontuzji w walce na boisku piłkarskim nie jest niczym przyjemnym lecz powinniśmy mieć świadomość, że prędzej czy później nie unikniemy odniesienia urazu, więc powinniśmy wiedzieć chociaż o podstawowych działaniach jakie powinniśmy w takim wypadku zastosować. Im szybciej zareagujemy na zaistniałą sytuację, a przede wszystkim będziemy wiedzieć jak sobie pomóc, przyczynimy się tym samym do skrócenia naszej przerwy w występach na boisku. Niewątpliwie jednak nie powinniśmy bawić się sami w lekarzy i każde zaistniałe uszkodzenie dla własnego zdrowia zawsze skonsultować z doktorem. Najważniejsza jest nasza szybka i świadoma reakcja po wypadku, a resztą powinien już zająć się fachowiec. Najlepiej jednak jak urazy trzymają się od nas z daleka i przedstawione powyżej porady stosujemy jak najrzadziej, czego wszystkim młodym piłkarzom życzę.

Źródło: Medicina Sportiva Vol. 8.

piątek, 18 marca 2011

Higiena osobista młodego piłkarza.

   Dbanie o higienę regularnie trenującego młodego zawodnika jest bardzo ważną sprawą w aktywnym życiu sportowca. Prawidłowe zachowania przed i po treningu mające w odpowiedni sposób zadbać o naszą higienę osobistą wpłyną pozytywnie na nasze zdrowie oraz oddalą ryzyko wystąpienia różnych urazów, które mogą nam się przytrafić w przypadku zaniedbań w tej sferze naszego życia. Odpowiednie zachowania w kierunku higieny pozwolą nam cieszyć się regularną grą w piłkę nożną bez konieczności przerywania treningów, co jak wiemy przekłada się na spadek naszych umiejętności piłkarskich oraz pogorszenie własnego stanu zdrowia. Higiena dzieli się na kilka dziedzin, w tym poście odniosę się do tych elementów higieny, które ważne są dla młodego piłkarza w uprawianiu swojej ulubionej dyscypliny sportu.
   Podstawowym zabiegiem, który powinien jak najszybciej przerodzić się w nawyk młodego piłkarza jest kąpiel po treningu lub meczu. Skorzystanie z prysznica po wysiłku fizycznym wpływa na czystość naszej skóry, włosów oraz paznokci, a także jest elementem odnowy biologicznej. Tylko zadbana skóra chroni nasz organizm przed różnego rodzaju drobnoustrojami chorobotwórczymi. Nieumyta skóra staje się idealnym siedliskiem dla rozwoju bakterii oraz grzybów wpływających negatywnie na nasz organizm, a także źle wpływa na nasz sen, który jest bardzo ważny dla młodego sportowca. Idąc pod prysznic powinniśmy korzystać z kąpieli w klapkach i pamiętać, że powinniśmy umyć całe nasze ciało, a nie tylko poszczególne jego elementy. Dlatego należy umyć dokładnie twarz, szyję, plecy, narządy płciowe, stopy, pięty, paznokcie, uszy, a nie koncentrować się tylko na rękach, nogach i brzuchu. Skórą jest pokryte całe nasze ciało i każdy skrawek skóry powinien być po treningu umyty. Wpłynie to pozytywnie na nasze zdrowie i zapobiegnie wystąpieniu wielu nieprzyjemnych chorób, między innymi grzybicy, na którą szczególnie narażone są osoby aktywne fizycznie. Bakterie oraz grzyby gromadzą się także na naszym sprzęcie sportowym i dlatego powinniśmy dbać o czystość naszego sprzętu, który bezpośrednio styka się z naszą skórą.
   Higiena odnosi się więc też do unikania pożyczania sobie nawzajem sprzętu sportowego, odnosząc się do zdania powyżej. Dotyczy to przede wszystkim butów piłkarskich, ochraniaczy, klapek, użyczania ręcznika do wytarcia się po kąpieli jak również spożywania napojów z jednego bidonu przed, w trakcie i po treningu. Takie zachowania mają uchronić młodego sportowca przed ryzykiem zarażenia się różnymi chorobami mogącymi występować u kolegi z drużyny. Przykładem tutaj może być grzybica stóp, która może wystąpić po skorzystaniu z pożyczonych butów czy klapek. Często spożywanie wody z jednej butelki staje się przyczyną przeziębienia wielu zawodników w drużynie lub zarażenie się innymi nieprzyjemnymi chorobami. Musimy więc wiedzieć, że powinniśmy unikać pożyczania elementów ubioru czy bidonów kolegom z zespołu dla naszego własnego dobra. Jeżeli zapomnimy bidonu z napojem na trening to powinniśmy mieć świadomość, że pijąc z butelki kolegi możemy go nieświadomie zarazić lub on może zarazić niechcący nas. Pamiętajmy więc, iż korzystanie z nie swoich rzeczy treningowych jest niehigieniczne i może przyczynić się do pogorszenia naszego stanu zdrowia.
   Bardzo ważnym elementem w tym temacie jest dbanie o czystość i zdrowie naszych zębów. Chore zęby w wielu przypadkach przyczyniają się do występowania wielu urazów związanych z mięśniami. Gromadzące się w chorych zębach bakterie przedostają się do krwiobiegu i przyczyniają się do osłabienia naszych mięśni, które podczas wykonywania różnych ćwiczeń fizycznych ulegają uszkodzeniu. Powinniśmy więc szczególnie dbać o nasze zęby myjąc je po każdym posiłku i regularnie odwiedzać dentystę, który skontroluje stan naszego uzębienia. Zaniedbanie tego aspektu przyczyni się do choroby zębów, a w kolejnym etapie przerodzi się w kontuzję, która wyeliminuje nas z piłkarskiego treningu.
   Pamiętać też należy o tym, że jako piłkarze narzędziem naszej pracy są nogi, a głównie stopy. Dlatego oprócz mycia stóp, by uchronić je przed wystąpieniem grzybicy trzeba też zadbać o element  tej części ciała, który jest często zaniedbywany, a mianowicie paznokcie. Oprócz usuwania zanieczyszczenia spod paznokci trzeba pilnować, by paznokcie były odpowiednio przycięte przed założeniem butów piłkarskich i rozpoczęciem kopania piłki. Zbyt długie paznokcie powodują uwieranie w bucie, przyczyniają się do zmniejszenia przez to komfortu gry w piłkę, a w skrajnych przypadkach ulegają pęknięciu, złamaniu czy stłuczeniu co nie jest przyjemne i przyczynia się do ograniczenia w korzystaniu z części ciała jaką jest nasza stopa. Zdarza się, ze uszkodzony paznokieć lub paznokcie skutecznie wyeliminują nas z treningów lub meczów. Obcinając paznokcie musimy wiedzieć jednak jak to robić by nie zrobić sobie krzywdy. Jeśli jeszcze tego sami nie robiliśmy poprośmy o pomoc naszych rodziców.
   Dbanie o higienę osobistą, a szczególnie o jej elementy przedstawione powyżej pozwolą młodemu piłkarzowi cieszyć się lepszym zdrowiem, które jest mu bardzo potrzebne podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych w trakcie treningów i meczów. Sportowiec powinien wiedzieć, że wiele prostych zachowań i zastosowań może uchronić go przed wyeliminowaniem z treningu na pewien okres czasu. Wiele chorób czy urazów bierze się z nawyków stosowanych wcześniej, uważanych za nieistotne dla naszego zdrowia, a tak naprawdę mogą one przyczyniać się do wielu poważnych zmian w naszym organizmie. Higiena powinna być więc ważną sferą naszego życia i powinniśmy o nią dbać zarówno dla celów piłkarskich, ale także podczas dnia codziennego wolnego od treningu ponieważ zdrowie powinno być dla każdego najważniejsze. 

REKLAMA

piątek, 11 marca 2011

Organizacja dnia młodego piłkarza.

   Młody sportowiec podejmując decyzję o rozpoczęciu treningów piłkarskich dodaje do swojego codziennego planu dnia kolejne zajęcie, które obok szkoły, pomocy w domu czy realizacji swojego dodatkowego hobby zajmuje mu pewną porcję czasu, którą musi wygospodarować aby pogodzić wszystkie zadania podczas swoich codziennych obowiązków. Mnogość zajęć, które spadają na młodego piłkarza niewątpliwie może stwarzać problemy ze znalezieniem wystarczającej ilości czasu potrzebnego do załatwienia wszystkich spraw jakie przynosi mu każdy dzień. Gra w klubie sportowym i marzenia o osiągnięciu sukcesu wymagają od sportowca wielu wyrzeczeń i niejednokrotnie przyczyniają się też do zaniedbania pozostałych ważnych aspektów w codziennym życiu młodzieży uprawiającej piłkę nożną. Na pewno pogodzenie sportu, nauki oraz innych obowiązków nie jest zadaniem łatwym i stawia przed młodym człowiekiem wiele przeszkód, ale nie są one niemożliwe do pokonania. Jeżeli mamy trudności z ogarnięciem wszystkiego co mamy zrobić, nie starcza nam czasu na wykonanie ważnych zadań, warto usiąść, pomyśleć i stworzyć sobie pewien plan na każdy dzień by zorganizować swój czas w sposób dający nam swobodę działania i świadomość, że nad wszystkim panujemy i każde zadanie zdążymy wykonać w odpowiedni sposób o odpowiedniej porze.
   
    Spędzanie naszego czasu podczas dnia możemy podzielić na kilka części:
              * Pierwsza to czas spędzany w domu.
                          * Druga to czas spędzany w szkole.     
                         * Trzecia to czas spędzony w klubie sportowym
                         * Czwarta to pozostały czas wolny spędzany wedle naszego uznania.

Część pierwsza (czas spędzany w domu).
   Tutaj rzecz tyczy się odpowiedniej organizacji czasu zaczynając od pobudki, a na położeniu się spać kończąc. Bardzo ważną sprawą jest odpowiednia długość snu, podczas którego organizm odpoczywa i gromadzi energię na trudy dnia następnego. Dlatego powinniśmy kłaść się do łóżka o takiej porze, która da nam minimum 8 godzin snu przed poranną pobudką. Pobudka powinna nastąpić o takiej godzinie, aby zdążyć z poranną toaletą, spokojnym zjedzeniem śniadania, które jest bardzo ważnym posiłkiem, przygotowaniem kanapek do szkoły i odpowiednim wyjściem na lekcje by o przyzwoitej porze stawić się w szkole, około 15 minut przed pierwszą lekcją. Po przebudzeniu warto chwilę pomyśleć jakie zadania mam dzisiaj do zrealizowania. Można też praktykować poranną gimnastykę w postaci kilku przysiadów, pompek i ćwiczeń na mięśnie brzucha co przyczyni się do naszego rozbudzenia oraz podnoszenia naszej sprawności. Po powrocie ze szkoły jemy obiad, odrabiamy lekcje, pomagamy rodzicom, pakujemy sprzęt potrzebny do treningu, a jeśli mamy czas wolny możemy go wykorzystać we własny sposób. Czasem zdarza się, że po powrocie ze szkoły musimy od razu wyjść na trening. W takich sytuacjach jeśli wiemy, iż mamy napięty plan dnia, potrzebny do treningu sprzęt przygotujmy sobie dzień wcześniej by mieć pewność, że w pośpiechu niczego nie zapomnimy spakować, a niezbędny posiłek jemy wcześniej w szkole. Po treningu powinniśmy zjeść kolację lub obiadokolację w ciągu 2 godzin po odbytym treningu i jeżeli mamy odrobione wszystkie lekcje wykorzystujemy swój czas wolny. Jeśli zostało nam coś do nauki to ten czas przeznaczamy na pogłębianie naszej wiedzy. Dzień kończymy w domu kładąc się spać o odpowiedniej porze by pozwolić dostatecznie odpocząć organizmowi i nie mieć problemów z pobudką następnego dnia.

Cześć druga (czas spędzany w szkole).
   Przychodząc do szkoły powinniśmy mieć jeszcze trochę czasu, aby sprawdzić czy wszystko co potrzebujemy na dzisiejsze lekcje mamy przygotowane poprzez rozmowę z kolegami z klasy. Każdemu może się bowiem zdarzyć, że zapomni coś zabrać z domu, więc jest jeszcze czas by przedzwonić do rodziców i zapytać czy mogą nam coś podrzucić. Zdarza się, że zapomnimy odrobić zadanie domowe i gdy przychodzimy za późno na lekcje brakuje nam czasu, żeby coś jeszcze w tej kwestii zrobić. Nie pochwalam tutaj odpisywania zadań od kolegów, tylko chodzi o w miarę szybką interwencję odrobienia chociaż części zaległości samemu, by nie skończyć ze złą oceną, która może jak już wiadomo przeszkodzić nam w treningach. Podobnie może być w sytuacji, gdy jest szansa na kartkówkę lub odpytanie, a zapomnieliśmy się nauczyć. Czasami nawet przeczytanie kilku zdań z zeszytu, czy książki w i tak beznadziejnej sytuacji może uchronić nas przed otrzymaniem jedynki. Opisane sytuacje mają być tylko sporadycznym nieprzygotowaniem do lekcji i radzeniem sobie w trudnej sytuacji, a nie regularnym wykorzystywaniem takich możliwości do ułatwiania sobie życia poprzez nieuczenie się. Takie zachowanie nie przyniesie nam w dłuższej perspektywie niczego dobrego zarówno w życiu jak i sporcie. Z takich zdarzeń powinniśmy wyciągać wnioski, by nie powtarzały się w przyszłości. W szkole powinniśmy pamiętać także o spożyciu drugiego śniadania oraz dodatkowych kanapek lub obiadu w stołówce o odpowiedniej porze przed treningiem jeżeli czas spożycia posiłku w domu będzie krótszy niż 2 godziny. Po szkole w dni treningowe powinniśmy wrócić jak najszybciej do domu by przygotować się do treningu w odpowiedni sposób, a przez to należy rozumieć zjedzenie obiadu jeśli jest na to odpowiedni czas, odrobienie lekcji, spakowanie sprzętu, ewentualna pomoc rodzicom.
   
Cześć trzecia (czas spędzony w klubie sportowym).
   Wychodząc z domu na trening powinniśmy to zrobić o takiej porze aby w szatni stawić się minimum 15 minut przed rozpoczęciem zajęć piłkarskich. Musimy sami wiedzieć ile czasu potrzebujemy na przebranie się i tak wszystko rozplanować pamiętając, że w drużynie nie jesteśmy sami i powinniśmy szanować czas innych. Po treningu należy zaopatrzyć nasz organizm w wodę, którą straciliśmy pocąc się podczas wysiłku. Dobrym nawykiem byłoby też zjedzenie owoców w postaci na przykład banana i/lub  jabłka w celu uzupełnienia węglowodanów. Po treningu wracamy do domu o takiej porze by móc zjeść w ciągu 2 godzin kolację.
   
Cześć czwarta (czas wolny).
   Czas wolny to okres jaki udało nam się wygospodarować w ciągu dnia i możemy go przeznaczyć na co mamy ochotę. W dni bez treningu można go wykorzystać na aktywny wypoczynek, spotkania z kolegami, rozsądne korzystanie z komputera czy też inne zajęcia, które nas interesują. Jako piłkarze możemy go przeznaczyć na odnowę naszego organizmu po treningach korzystając na przykład z basenu lub jeziora. Pamiętać tylko trzeba by korzystać z wody pod nadzorem dorosłych i nie przebywać w niej zbyt długo ponieważ przebywając w wodzie wykorzystujemy sporo naszej energii więc nie jest wskazane korzystanie z basenu czy jeziora dzień przed meczem.

   Przedstawione powyżej części  poruszają temat możliwości rozplanowania naszego czasu podczas dnia i mają zachęcić młodego piłkarza by w niełatwej dla siebie roli sportowca potrafił tak zarządzać swoim dniem, by pracowało mu się łatwiej. Poniżej przedstawię przykładowe plany na dzień treningowy, dzień bez treningu oraz dzień z meczem ligowym. Napisanie własnego planu i trzymanie się jego wytycznych niewątpliwie ułatwi młodemu sportowcowi życie i pozwoli w sposób zdyscyplinowany realizować zarówno zadania w szkole, w piłce nożnej oraz podczas czasu wolnego. Początki wprowadzania takiego planu w życie nie są łatwe, ale możliwe do zrealizowania i są kolejnym krokiem naprzód jeśli chcemy w naszej piłkarskiej przygodzie dążyć do osiągnięcia sukcesu.




Przykładowe plany dnia, w których mamy trening, nie mamy treningu oraz gramy mecz. Plany w zależności od wieku trenujących będą się zmieniać ze względu na ilość godzin spędzanych w szkole, czas rozpoczęcia treningu oraz pozostały czas wolny. Im starszy piłkarz tym więcej czasu spędza w szkole, trening odbywa się o późniejszych godzinach i pozostaje mniej czasu wolnego. Należy pamiętać, żeby posiłek spożywać 2 - 3 godziny przed treningiem/meczem i tak układać plan, żeby te terminy były zachowane. Każdego dnia tygodnia plan może wyglądać inaczej w zależności od godzin rozpoczynania się poszczególnych zajęć w ciągu dnia. Plany mogą być bardziej szczegółowe i konkretnie określać co o jakiej porze dnia należy zrobić. Szczegółowy plan podporządkowany własnym wymaganiom warto zrobić gdy tworzymy go po raz pierwszy. Stworzony plan należy powiesić w widocznym miejscu w pokoju, by mieć możliwość spojrzenia w każdej chwili co mamy do zrealizowania. Z biegiem czasu wykonywanie zadań w planie stanie się dla nas nawykiem. Trzeba też eksperymentować ze swoim planem, dodawać nowe rozwiązania oraz usuwać takie, które nie sprawdziły się. Każdy z nas jet inny i często to co u innych sprawdza się nam nie przynosi zamierzonych efektów. Gdy nauczymy się współpracować z naszym planem okaże się, że nagle mamy więcej wolnego czasu niż wcześniej, a wykonywanie poszczególnych zadań przychodzi nam łatwiej. W zależności od odległości od szkoły, stadionu terminy realizacji poszczególnych zajęć również ulegną zmianie z powodu różnicy czasu potrzebnego do przybycia na miejsce.

Inspiracja "andres" (trenuj.com)

REKLAMA

wtorek, 8 marca 2011

Dbanie o sprzęt sportowy.

   Trenując regularnie dyscyplinę sportową jaką jest piłka nożna potrzebujemy sprzętu, który pozwoli nam w odpowiedni sposób cieszyć się grą. Jaki sprzęt jest potrzebny już wiemy („Sprzęt potrzebny do gry w piłkę nożną”), teraz musimy pamiętać żeby o własny czy klubowy sprzęt dbać, by wytrzymał nam dłużej i byśmy w komfortowy sposób mogli z niego korzystać.
   Jeżeli chodzi o odzież, którą używamy do treningów to powinniśmy pamiętać o wypraniu jej przed kolejnymi jednostkami gdy zaczyna wydzielać nieprzyjemny zapach, który jest spowodowany potem wchłoniętym przez materiał naszego sprzętu i gromadzeniu się w ten sposób na nim grzybów i bakterii. Najbardziej narażone na zmianę zapachu są koszulki, spodenki, czapki, rękawiczki oraz getry. Z wymienionych rzeczy z reguły ostatnia, czyli getry lub skarpetki powinniśmy wymieniać po każdym treningu. Częste pranie getrów jest spowodowane tym, iż wydzielają one najgorszy zapach spośród pozostałych, a także po użyciu ulegają sztywnieniu i ponowne założenie takiej skarpety prowadzi do szybszego jej zużycia w postaci pojawiających się dziur. Pozostałą odzież jeżeli nie zmieniła zapachu możemy użyć na kolejnym treningu bez konieczności jej prania. Dres przeważnie przetrwa kilka jednostek treningowych zanim będzie przejawiał oznaki nieświeżości. Jeżeli przez pogodę nasz sprzęt uległ poważnemu zabrudzeniu od błota wypranie go na następny trening jest niezbędne. Powinniśmy sprawdzać po każdym treningu, czy użyta przez nas odzież sportowa nadaje się jeszcze do wykorzystania, czy już powinniśmy ją wymienić na czystą. Zbyt długie odwlekanie wyprania nieświeżego sprzętu poprzez gromadzenie się na nim bakterii i grzybów może doprowadzić do pogorszenia się naszego zdrowia. Jeżeli posiadamy jedną parę getrów to dobrym pomysłem byłoby po każdym treningu idąc pod prysznic w klubie przeprać ją ręcznie w wodzie z mydłem, które używamy do kąpieli. Najlepiej jednak, jeśli mamy taką możliwość, zaopatrzyć się w kilka par getrów lub skarpetek by móc je wymienić po każdym treningu bez konieczności prania pojedynczych rzeczy zbyt często. Gdy trening odbywał się w deszczu i nasz sprzęt uległ zabłoceniu warto go zabrać pod prysznic by spłukać z niego warstwę błota. Następnie trzeba wycisnąć z niego wodę i zapakować w foliówkę by nie przemoczyć torby i innych rzeczy, które w niej nosimy. Takie zachowanie ułatwi pracę naszej mamie, która z reguły odpowiada za czystość naszej odzieży i gdy damy jej zabłocony sprzęt nie będzie to dla niej zbyt przyjemne. Po każdym treningu należy pamiętać o rozwieszeniu naszego sprzętu by mógł wyschnąć. Dbałość o naszą odzież sportową sprowadza się głównie do prania jej, aby nie wydzielała nieprzyjemnego zapachu i nie zagęszczała przez to atmosfery w szatni oraz w domowej suszarni. Również komfort pracy w czystym i ładnie pachnącym sprzęcie jest zupełnie inny. Bramkarze powinni też zadbać o swoje rękawice i po każdym treningu przemyć je wilgotną szmatką, a wkładając do torby zwrócić uwagę by nie stykały się częścią dłoniową, czyli tą którą łapiemy piłkę gdyż ulegną sklejeniu i podczas odklejania gąbka uszkodzi się. Specyfika sportu jaką jest piłka nożna powoduje, że elementy naszego ubioru potrzebują być dosyć często prane i to może powodować problem gdy nie mamy możliwości prania sprzętu sportowego po każdym treningu. Dlatego albo zaopatrujemy się w kilka koszulek, spodenek i getrów, które możemy wymienić po każdym treningu albo po każdej jednostce zabieramy je pod prysznic by przepłukać, a następnie wywieszamy w domu by wyschły.
   Sprzętem, o który musimy zadbać szczególnie by mógł służyć nam dłużej są buty piłkarskie. Poprzez uderzenia piłki, tarcie o podłoże, kontakt z przeciwnikiem są one narażone najbardziej na uszkodzenia. Trzeba się przygotować na to, że średnia trwałość obuwia piłkarskiego to okres jednej rundy. Jeżeli jednak nie będziemy odpowiednio dbać o nasze „korki” to jest szansa, że pogramy w nich znacznie krócej. Obecnie na rynku rozróżniamy buty wyprodukowane całkowicie z tworzyw sztucznych oraz takie, które posiadają elementy ze skóry naturalnej. Jeżeli chodzi o te pierwsze to jest przy nich mniej pracy niż przy butach ze skóry. Dbanie o takie buty sprowadza się do przemycia ich po treningu lub meczu, a następnie wysuszenia. W celach estetycznych możemy je przemyć oliwką dla dzieci by ładnie błyszczały się. Obuwie skórzane po wymyciu i osuszeniu należy dodatkowo wypastować lub przemyć oliwką. Buty możemy przemywać szmatką, gąbką lub szczotką z miękkim włosiem by nie porysować skóry lub tworzywa, z którego jest zbudowany nasz but. Suszenie każdego rodzaju obuwia nie powinno odbywać się na kaloryferze, bezpośrednio pod nim lub w bardzo bliskiej jego odległości. Przyspiesza to na pewno ich wysuszenie, ale jednocześnie prowadzi do deformacji obuwia. Przy suszeniu butów do środka można włożyć gazety by przyspieszyć pozbycie się wilgoci. Warto też zaopatrzyć się w prawidła, które wkładamy w buty w celu utrzymania ich fasonu i przedłużenia żywotności. Niewyczyszczenie butów po treningu lub meczu przyczyni się niewątpliwie do dużo szybszego ich zużycia. Głównie tyczy się to butów ze skóry, które wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Nieodpowiednio zadbana skóra staje się sztywniejsza, występują napięcia na szwach i w miejscach klejenia co prowadzi do rozrywania i rozklejania obuwia. Mycie butów powinno odbywać się w letniej wodzie ponieważ gorąca doprowadzi do szybszego ich rozklejenia się. Warto też sprawdzać w butach zużycie wkręcanych korków. Jeżeli będziemy mieli zbyt krótkie korki sędzia może nam nie pozwolić na udział w meczu. Różne długości wkręcanych korków mogą prowadzić także do wystąpienia kontuzji.
   Dbanie o sprzęt sportowy z jednej strony ważne jest ze względów przedłużenia jego żywotności, ze względów estetycznych, a także należy wiedzieć, że na każdym elemencie sprzętu sportowego, począwszy od ubrań po piłki, ochraniacze, rękawice, buty zbierają się grzyby i bakterie.To jak dbamy o odzież czy obuwie świadczy także o nas samych oraz o naszym szacunku wobec rodziców, którzy nas w potrzebne akcesoria treningowe zaopatrują, a następnie niezbyt przyjemnie pachnące piorą. Niewątpliwie sprzęt sportowy ulega szybkiemu zniszczeniu z powodu częstego używania w ciężkich warunkach boiskowych. Najszybciej niszczą się buty, getry oraz rękawice bramkarskie. Pozostałe sprzęty są z reguły użytkowane dłużej, chyba że szybki wzrost młodego piłkarza zmusza go do częstszej wymiany potrzebnego sprzętu piłkarskiego.
U6HDNB78FDFB
REKLAMA

wtorek, 1 marca 2011

Wykorzystanie komputera do celów treningowych.

   Komputer w dzisiejszych czasach jest maszyną, bez której wielu już nie potrafi się obejść. Służy do wyliczeń, pozyskiwania wiadomości, pisania artykułów, rozrywki w postaci gier i wielu jeszcze innych ciekawych zadań. Jak już wspominałem we wcześniejszych postach zbyt długie przesiadywanie przed ekranem komputera nie jest dobre dla naszego zdrowia, to jednak dzięki temu urządzeniu możemy uatrakcyjnić nasz trening na kilka sposobów.
   Wykorzystać możemy komputer do analizy własnych postępów piłkarskich. Tworząc plik w odpowiednim programie, w którym będziemy wpisywać nasze osiągnięcia treningowe lub meczowe. Po upływie pewnego okresu da nam to obraz czy badany przez nas element ulega poprawie, jest na tym samym poziomie lub pogarsza się. Co możemy badać przy pomocy stworzonego pliku z danymi? Zacząć na pewno trzeba od wpisywania własnej obecności na treningach. Wpisujemy dzień treningu i zaznaczamy naszą obecność lub nieobecność na jednostce treningowej. Dalej to już możemy wpisywać potreningowe dane dotyczące przykładowo zdobytych bramek, zaliczonych asyst, oddanych celnych strzałów do bramki w czasie gry, skutecznych odbiorów piłki czy udanych interwencji bramkarskich. Najlepiej byłoby wybrać sobie najwyżej dwa elementy, które będziemy analizować, gdyż przy większej ilości możemy łatwo się pogubić, a także w czasie treningu bardziej koncentrować się na liczeniu niż wykonywaniu ćwiczeń. Przeznaczyć powinniśmy na badanie kilka tygodni by następnie sprawdzić wyniki, które pokażą nam w jakim kierunku zmierzamy. Przykładowo napastnik w czasie treningu strzeleckiego liczy sobie ilość strzałów i zdobyte w ten sposób bramki, obrońca liczy sobie skuteczne odbiory piłki w czasie gry lub wygrane pojedynki główkowe, pomocnik dośrodkowania w pole karne czy asysty, a bramkarz udane interwencje sam na sam, obronione strzały czy dokładne wznowienie piłki nogą bądź ręką. Takie zachowania niewątpliwie przyczynią się do większej koncentracji nad badaną czynnością, gdyż znając wynik z ostatniego treningu będziemy chcieli na kolejnym osiągnąć lepszy rezultat, a chęć poprawy wpływa na nasz rozwój. Pole do popisu nad badanymi elementami jest szerokie, trzeba tylko na treningu liczyć sobie w głowie i zapamiętać wszystko by móc zapisać późnej wynik na komputerze. Na końcu pozostaje nam wprowadzenie danych do odpowiednich programów, a te mogą nam policzyć sumy czy nawet wyrysować wykres badanego przez nas elementu. Podobnie sytuacja ma się podczas meczu gdzie możemy wpisywać nasz czas spędzony na boisku no i dalej w zależności od pozycji na jakiej występujemy liczymy sobie założone przez nas elementy. Takie badania są dobrym sposobem na sprawdzanie naszych postępów zarówno treningowych jak i meczowych. Pokażą również nad jakim elementem powinniśmy popracować, gdzie ujawnia się u nas rozwój, a gdzie stoimy w miejscu. Często wydaje nam się, że w czymś jesteśmy dobrzy, a gdy przeprowadzimy analizę okaże się, że nie jest tak dobrze jak nam się wydaje. Wypisywanie osiągnięć meczowych pokaże nam jak prezentujemy się w warunkach meczowych w stosunku do treningu oraz będzie ciekawą pamiątką w przyszłości gdy będziemy wracać wspomnieniami do meczów w swojej młodzieżowej drużynie.
   Kolejny sposób i zapewne najprzyjemniejszy to wykorzystanie komputera do gier o tematyce rzecz jasna piłkarskiej w tym przypadku. Mimo, że jest to bardzo fajna zabawa, to jednocześnie poprzez grę w piłkę na ekranie musimy myśleć podobnie jak na boisku i wiedzieć, któremu wirtualnemu koledze z drużyny podać piłkę. Rozwiązywanie różnych akcji w wirtualnym świecie piłki nożnej, z widokiem przeważnie z góry umożliwiającym nam bardzo dobry przegląd pola gry przyczynia się z pewnością do późniejszego rozwiązania poszczególnych akcji w realnym świecie futbolu. Wiadomo, że nic nie zastąpi nauki poszczególnych elementów piłkarskich tak jak prawdziwa gra w piłkę na boisku, ale na pewno granie w gry piłkarskie i myślenie nad rozwiązaniem w nich akcji przyczyni się w jakiś sposób do myślenia na prawdziwej zielonej murawie. Nie można jednak brać sobie zbytnio do serca takiej sytuacji, że granie nam pomaga w rozwoju i teraz będę katował komputer kilka godzin bez przerwy. W taki sposób na pewno podniesiemy swoje umiejętności ale tylko jako gracz komputerowy. Mecz wirtualny powinien być tylko miłym przerywnikiem prawdziwego treningu.
   Następna sprawa to komputer w połączeniu z Internetem. Sieć dzisiaj zawiera wiele filmików oraz ciekawych tekstów o tematyce piłkarskiej, które możemy wykorzystać dla własnego rozwoju. Fora internetowe umożliwiają młodym piłkarzom wymianę wielu doświadczeń związanych z różnymi aspektami piłkarstwa poczynając od ćwiczeń, a na doborze odpowiedniego sprzętu kończąc. Wiele można zobaczyć i nauczyć się gdy mamy możliwość odtwarzania, zatrzymywania i cofania obrazów video w celu analizy ciekawej akcji lub zwodu.
    Jak widać, możemy komputer wykorzystać również do celów treningowych dzięki czemu będziemy mieli możliwość monitorowania własnego rozwoju, rozrywki poprzez gry piłkarskie oraz pogłębiania naszej wiedzy piłkarskiej poprzez artykuły i filmiki w Internecie. Jednak czas jaki będziemy spędzać przed komputerem nie powinien być zbyt długi, gdyż nie wpływa to pozytywnie na nasz zdrowie.

Tabelka przedstawia analizę strzałów na treningach w pewnym okresie czasu. Pierwsza kolumna to data treningu, druga kolumna to ilość oddanych strzałów, trzecia kolumna to ilość strzałów celnych, a czwarta to ilość strzałów niecelnych. Piąta kolumna to liczba strzelonych bramek po oddaniu wszystkich strzałów. Szósta kolumna to skuteczność procentowa zdobytych bramek w stosunku do wszystkich oddanych strzałów. Ostatnia kolumna to skuteczność procentowa strzałów celnych wobec wszystkich oddanych strzałów.

Wykres przedstawia ilość oddanych strzałów (kolor niebieski), ilość strzałów celnych (kolor czerwony), ilość strzałów niecelnych (kolor zielony) oraz zdobyte bramki (kolor fioletowy). Na początku widać pewną nieregularność wszystkich badanych elementów. W miarę trwania treningów wykresy zaczynają się stabilizować, im więcej strzałów zostaje oddanych tym bardziej wzrasta celność, a spada ilość strzałów niecelnych. Ponadto poprawia się zależność między strzałami celnymi, a zdobywanymi bramkami, coraz więcej strzałów celnych kończy się zdobyciem gola.

Wykres przedstawia procentowo ilość strzałów zakończonych bramkami. Widać, że w miarę trwania treningów skuteczność w zdobywaniu bramek wzrasta i stabilizuje się przy ostatnich treningach na wykresie.

   Przedstawione powyżej wykresy są tylko przykładem i pokazują jak można wykorzystać komputer i jego programy do analizowania własnych osiągnięć badając konkretny element, w tym przypadku strzały do bramki. Zapisując w programie po każdym treningu swoje osiągnięcia w miarę upływu czasu będzie nam rysował się obraz naszych postępów. Zamiast daty treningu możemy wpisać datę meczu. Należy tylko pamiętać, że w meczu nie dążymy do polepszania sobie własnych statystyk tylko gramy dla dobra drużyny, dlatego trzeba strzelać kiedy jest na to naprawdę dobra okazja, a nie z każdej pozycji, nie współpracując przy tym z kolegami z zespołu. Tylko wpisywanie prawdziwych wyników da nam rzetelny obraz naszego poziomu i przyczyni się do naszego dalszego rozwoju.