Witam wszystkich. Zapraszam do czytania i komentowania.

środa, 16 lutego 2011

Młody piłkarz i dyscyplina.

     Jak już nie raz wspominałem rozpoczęcie treningów piłkarskich wymaga od młodego sportowca pewnych wyrzeczeń, ale także dostosowania się do pewnych panujących reguł. Każdy klub posiada swój własny regulamin, który musi być przestrzegany przez zawodników. Dodatkowe ustalenia są tworzone przez trenera, który przekazuje swoje wymagania co do dyscypliny na treningach oraz meczach i każdy kto chce trenować w danym klubie u konkretnego trenera musi tych założeń przestrzegać. Wszystkie takie reguły wewnętrzne są potrzebne by trenerom i zawodnikom pracowało się łatwiej i przyjemniej. Niektóre z nich mogą wydawać się głupie i niepotrzebne, ale przychodzimy do klubu trenować nie z przymusu, tylko z własnego wyboru i jeżeli chcemy w tym klubie grać to trzeba się dostosować do panujących w nim reguł. Co klub to inne wymagania co do dyscypliny zawodników. Wiele się jednak powtarza, a w tym poście przedstawię te, z którymi spotkałem się osobiście i których wymagam.
     Każdy sportowiec powinien charakteryzować się kulturą osobistą zarówno w klubie jak i poza nim. Dlatego dzień dobry, do widzenia, cześć, dziękuję, przepraszam, proszę to zwroty, które powinny być już w nawyku każdego młodego człowieka. Często jednak wiele młodych osób zapomina o takich podstawach wychowania i przychodząc na trening trudno mu się kulturalnie przywitać i zachować. Pika nożna to sport drużynowy i trzeba szanować zarówno kolegów jak i trenerów oraz inne osoby będące pracownikami klubu. Nawet jak wchodzimy pierwszy raz w życiu do siedziby klubu czy szatni należy powiedzieć dzień dobry lub cześć nawet takim ludziom, których jeszcze nie znamy. Gdy zachowamy się nieodpowiednio słowo przepraszam magicznie wpływa na otoczenie, podobnie jak proszę i dziękuję. Odpowiednie zachowania ułatwiają bardzo kontakty z innymi i dobrze o nas świadczą.
     Kolejnym ważnym problemem z jakim mamy do czynienia jest punktualność młodego sportowca. Trener musi o tym poinformować, ale każdy też sam powinien wiedzieć, że jeśli trening jest o godzinie 18:00 to jest to czas rozpoczęcia zajęć, a nie zbiórki na trening. Przeważnie wymagane jest przybycie 15 – 30 minut przed treningiem, by mieć czas na przebranie i punktualne wyjście na boisko. W drużynach na wyższym poziomie stawianie się na treningach jest wymagane godzinę przed lub nawet wcześniej. Takie wcześniejsze przybycie na trening służy temu, by jak już pisałem mieć czas na przebranie się, trener może ten czas wykorzystać na omówienie tego co na treningu będziemy robić, by już na boisku ustawienie do konkretnych ćwiczeń szło sprawniej. Często też mamy ograniczony czas korzystania z boiska i gdy zamiast zacząć punktualnie i wykorzystać maksymalnie czas mamy 15 minut krótszy trening i wtedy zamiast czerpać przyjemność z 30 minutowej gry, zostaje nam tylko 15 minut. Spóźniając się na trening omija nas również najważniejsza cześć treningu czyli rozgrzewka. Gdy nie przyjdziemy na czas, będziemy nieodpowiednio rozgrzani i przy wykonywaniu ćwiczeń możemy łatwo ulec kontuzji. Punktualność jest również bardzo ważna przed meczami. Trener przed meczem potrzebuje trochę czasu by przedstawić koncepcję gry w danym meczu. Dlatego gdy ktoś spóźni się na zbiórkę przedmeczową czeka na niego cała drużyna, a trener ma ograniczony czas  na przekazanie wszystkich wiadomości zawodnikom. Koledzy spóźnialskiego mają natomiast mniej czasu by sobie te informacje przyswoić. Podobnie ma się sprawa z meczami wyjazdowymi tylko tutaj jeszcze dochodzi oczekiwanie całego zespołu na „punktualnego inaczej” w autobusie, co skutkuje często spóźnieniem na mecz. Jeżeli jako młodzi zawodnicy nie nauczymy się punktualności to jako dorośli napotkamy na wiele problemów z tego względu. Przykładowo w drużynach seniorskich za spóźnienie się na trening czy mecze stosowane są już kary finansowe według ustaleń rady drużyny z trenerami i nie jest to przyjemna sprawa. Szanując czas innych ludzi będziemy też przez nich szanowani.
       Następną sprawą jest informowanie trenera o nieobecności na treningu i meczu. W dzisiejszych czasach młodzież ma bardzo wiele możliwości, by uprzedzić trenera, że nie będzie jej na treningu, meczu lub spóźni się. Telefon, Internet czy przekazanie w szkole koledze by powiedział, iż nie będzie kogoś nie jest chyba trudnym zadaniem. Ważne jest to z tego względu, że trener przed treningiem opracowuje sobie konspekt i każda informacja o nieobecności pozwoli mu zmienić założenia treningowe stosownie do ilości piłkarzy, którzy pojawią się na treningu. W sytuacji, gdy na trening nie przyjdzie ani jeden bramkarz i nie poinformuje o tym, trener musi zrezygnować z treningu strzeleckiego lub gry z bramkarzami. Zmiana założeń nie jest może zadaniem trudnym, ale wcześniejsza informacja ułatwia pracę i nie marnuje czasu treningowego na układanie nowych ćwiczeń. Pokazuje to też szacunek zawodników wobec trenera. Podobnie ma się sytuacja z meczem. Trener dzień wcześniej opracowuje sobie wyjściowy skład i należałoby dać znać dzień wcześniej lub nawet w dniu meczu o naszej nieobecności by nie czekać do ostatniej chwili na zmiany w wyjściowej jedenastce. Gdybyśmy sytuacje odwrócili i piłkarze stawili się na trening, a trener by nie przyszedł i o tym nie poinformował to każdy poczuł by się co najmniej dziwnie, a trener pokazałby brak szacunku dla swoich piłkarzy. Trening nie odbył by się, a  zawodnicy byli by zawiedzeni. Mecz bez trenera też byłby dziwnym doświadczeniem, a gdyby nie znalazł się opiekun lub trener zastępczy nie doszłoby do rozegrania spotkania.
     Podczas trwania treningu ważnym elementem jest również natychmiastowa reakcja na gwizdek trenera. Powinien on być informacją dla piłkarza, że ma zatrzymać się w miejscu i czekać na to co trener ma do przekazania lub zachować się w sposób ustalony wcześniej. Każde uderzenie piłki po gwizdku, rozmawianie i zajmowanie się innymi sprawami niż są w tej chwili wymagane dezorganizują trening. Przez nieodpowiednie zachowanie zawodników ucieka cenny czas treningu, trener musi powtarzać lub pokazywać wszystko kilka razy, piłkarze którzy słuchali trenera wykonują ćwiczenia niepoprawnie, ponieważ kolega który nie słuchał nie wie co ma robić. Natomiast oddanie strzału do bramki po gwizdku, grozi utratą zdrowia innego kolegi, który słuchając trenera nie zdąży zrobić uniku przed nadlatującą piłką. Trzeba się nauczyć, że gwizdek to rzecz „święta” i po jego usłyszeniu należy zachować się tak jak wymaga tego trener. Brak samodyscypliny w tej kwestii odbiera nam możliwość nauczenia się wielu nowych umiejętności podczas jednostki treningowej.
    Gdy trener wyrazi zgodę, młodzi zawodnicy mogą wyjść wcześniej na boisko. Jednak często takie wyjście wiąże się z ustawieniem piłki na 16 metrze od bramki i oddawaniu strzałów, dodatkowo im mocniej tym lepiej. Każdy piłkarz powinien wiedzieć, że każde wyjście na boisko musi być poprzedzone rozgrzewką. Oddawanie strzałów do bramki bez odpowiedniego przygotowania kończy się często urazami mięśni, stawów czy więzadeł i eliminuje na s z udziału w treningach na pewien okres czasu. Wcześniejsze wyjście powinno służyć doskonaleniu umiejętności technicznych przez młodego piłkarza czyli na przykład prowadzeniu piłki w lekkim biegu, żonglerki, podaniań piłki z partnerem, sprawdzanie swoich możliwości w przyjęciu piłki itp.
    Szanowanie sprzętu klubowego powinno być następną ważną sprawą dla młodego piłkarza. Dotyczy to przede wszystkim piłek. Każdy kto wychodzi na boisko z piłką, musi do szatni z piłką wrócić. Na piłce też nie siadamy i nie stajemy na niej gdyż z okrągłej prosto lecącej i odbijającej się piłki, stworzymy krzywo latające i skaczące jajo. Zdarza się, że zawodnicy otrzymają sprzęt w postaci dresów, koszulek, toreb, getrów i innych przydatnych rzeczy. Są wtedy zobowiązani do szanowania takiego sprzętu i oddania wszystkiego gdy klub o to poprosi. Należy pamiętać, że dres służy do trenowania w klubie, jego reprezentowania i ewentualnie ubierania na lekcje wychowania fizycznego, a nie do przekopywania ogródka, reperowania roweru czy malowania płotu. Od czasu do czasu warto też przeprać lub umyć nasz sprzęt sportowy. Podobnie rzecz się ma z innymi otrzymanymi rzeczami. Podczas meczów wyjazdowych po zakończonym spotkaniu koszulki, spodenki i getry powinny się znaleźć w torbie na sprzęt w liczbie w jakiej były przed meczem. Ostatnia osoba wychodząca z szatni powinna też sprawdzić, czy z szatni wszystko zostało zabrane, czyli piłki, bidony, torby, sprzęt sportowy i inne jeszcze klubowe lub prywatne rzeczy. Trzeba szanować to co otrzymujemy, ponieważ często klubów nie stać na kupowanie co roku nowych akcesoriów sportowych i sprzętu, a te które używamy muszą nam wystarczyć nawet na kilka lat. Głupio by było też jechać na mecz, gdzie połowa drużyny wybiega w różnych kolorach spodenek,  getrów albo co trzeci zawodnik ma klubowy dres. Nie zapominajmy też o tym by szanować własny sprzęt sportowy. Wtedy będziemy cieszyć się jego używaniem znacznie dłużej.
     W przypadku gdy nas coś boli, mamy zły dzień lub wiele innych spraw przeszkadza nam w prawidłowym funkcjonowaniu warto przed treningiem lub meczem poinformować o tym trenera. Wszyscy jesteśmy ludźmi i nie zawsze możemy być na 100% przygotowani. Lepiej wtedy przekazać trenerowi taką wiadomość, by nie pogorszyć sobie kontuzji czy nie zaprzepaścić pracy całego zespołu. Trener przed meczem lub treningiem powinien też zapytać swoich zawodników, czy wszyscy dobrze się czują.
     W dniu rozgrywania kolejki ligowej czy sparingu, po odprawie przedmeczowej na rozgrzewkę powinna wyjść cała gotowa do gry drużyna. Nie dotyczy to bramkarzy, którzy z reguły wcześniej wychodzą na rozgrzewkę od zawodników z pola. Wspólne wyjście pokazuje, że drużyna jest całością, ci co przebrali się szybciej poczekają na pozostałych, jednocześnie zmuszając tych wolniejszych do szybszego ubrania się lub w końcu nauczenia się wiązania butów na kokardkę ;). Takie zachowanie doprowadzi w końcu do tego, że wszyscy będą sprawnie wykonywać swoje zadania,  nikt nie będzie na boisku poprawiał ubioru czy wręcz się ubierał, biegł w krzaczki za potrzebą i kazał czekać pozostałym kolegom na siebie na boisku. Wszystkie potrzeby powinniśmy załatwić w szatni, a na boisku powinniśmy być już tylko skupieni na przygotowaniu do meczu.
    W trakcie meczu obowiązuje też jakaś dyscyplina. Na pewno taktyczna, ale bardziej chodzi tutaj o zachowanie się na boisku wobec sędziego i zawodników drużyny przeciwnej. Piłka nożna to gra kontaktowa i zawsze będzie dochodziło do spięć z przeciwnikiem i niezadowolenia z decyzji sędziego. Rozumiem, że często nerwy są tak duże i nie można wytrzymać, ale gramy w piłkę i wszelkie pyskówki z sędziami i przeciwnikiem nic nam nie dadzą, a nawet pogorszą sprawę. Należy udowodnić swoją wyższość na boisku umiejętnościami, a nie gadaniem czy chęcią do bicia się. Nie mamy też być super kumplem dla każdego na murawie. Jak sytuacja wymaga by grać twardo czy wykazać się cwaniactwem to tak trzeba grać, tylko twardo nie oznacza brutalnie. Swoim nieodpowiednim zachowaniem na boisku często pogarszamy swoją sytuację w klubie oraz w oczach trenera i po pewnym czasie możemy się z drużyną pożegnać, a poprzez zepsutą własną opinię znalezienie dobrego klubu okaże się dla nas trudnym zadaniem.
   Każdy klub oraz trener ustala własne zasady współpracy z zawodnikami i do tych reguł musi się dostosować. Wymienione powyżej są najbardziej popularne i spotykane w każdym klubie, dlatego młody piłkarz powinien sobie je przyswoić by przy zmianie klubu mógł w miarę sprawnie w nim funkcjonować, a nowe niewymienione tutaj wymagania przyswoi sobie szybciej niż maiłby uczyć się wszystkich od nowa. Należy zrozumieć, że wszelkie stosowane reguły są po to by trenowało się łatwiej i by więcej się nauczyć nawet gdy niektóre nam bardzo nie odpowiadają. Jak ktoś ma jakieś inne ciekawe pomysły zasad to proszę o napisanie chętnie zastosuję ;).
mlodypilkarz.blogspot.com,

REKLAMA

3 komentarze:

 1. Wiem że dla sportowca Cola, Fanta, Sprite itp. to bardziej "okazyjne napoje". Ale od pewnego czasu zastanawiam się nad tym, czy ten prawdziwy Tonic też zalicza się do tej listy ...
  PS: Wiem że niema jeszcze żadnego artykułu o odżywianiu ale nurtowało mnie to pytanie.
  Proszę o odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam, Tonic też bym zaliczył do tej listy. Nie zawiera on tyle złych składników co cola, ale zawiera chininę. Nie są to wielkie ilości ale mogą wpłynąć na nasz organizm. Raczej zaliczył bym tonic do napojów dla osób dorosłych, a nie dla młodzieży i dzieci. Ja osobiście nie przepadam za tym napojem i nigdy mi nie smakował, ale to kwestia gustu. Jeśli zależy nam na naszym zdrowiu trzeba z niektórych rzeczy zrezygnować. Polecam zapoznać się z tym ciekawym artykułem na temat działania Tonicu.
  Link do artykułu: http://archiwum.wiz.pl/1997/97072100.asp

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo dziękuje za odpowiedź ;]

  OdpowiedzUsuń

Nie zamieszczaj wypowiedzi niezgodnych z prawem, zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami, w szczególności zaś zawierających groźby, obraźliwych, naruszających godność lub pozostałe dobra osobiste innch osób, naruszających prawa autorskie i inne dobra prawem chronione.
Pamiętaj, że nie jesteś anonimowy w sieci, ponosisz odpowiedzialność za swoje wypowiedzi, a twoje wpisy naruszające zasady Netykiety mogą być usuwane.