Witam wszystkich. Zapraszam do czytania i komentowania.

piątek, 11 marca 2011

Organizacja dnia młodego piłkarza.

   Młody sportowiec podejmując decyzję o rozpoczęciu treningów piłkarskich dodaje do swojego codziennego planu dnia kolejne zajęcie, które obok szkoły, pomocy w domu czy realizacji swojego dodatkowego hobby zajmuje mu pewną porcję czasu, którą musi wygospodarować aby pogodzić wszystkie zadania podczas swoich codziennych obowiązków. Mnogość zajęć, które spadają na młodego piłkarza niewątpliwie może stwarzać problemy ze znalezieniem wystarczającej ilości czasu potrzebnego do załatwienia wszystkich spraw jakie przynosi mu każdy dzień. Gra w klubie sportowym i marzenia o osiągnięciu sukcesu wymagają od sportowca wielu wyrzeczeń i niejednokrotnie przyczyniają się też do zaniedbania pozostałych ważnych aspektów w codziennym życiu młodzieży uprawiającej piłkę nożną. Na pewno pogodzenie sportu, nauki oraz innych obowiązków nie jest zadaniem łatwym i stawia przed młodym człowiekiem wiele przeszkód, ale nie są one niemożliwe do pokonania. Jeżeli mamy trudności z ogarnięciem wszystkiego co mamy zrobić, nie starcza nam czasu na wykonanie ważnych zadań, warto usiąść, pomyśleć i stworzyć sobie pewien plan na każdy dzień by zorganizować swój czas w sposób dający nam swobodę działania i świadomość, że nad wszystkim panujemy i każde zadanie zdążymy wykonać w odpowiedni sposób o odpowiedniej porze.
   
    Spędzanie naszego czasu podczas dnia możemy podzielić na kilka części:
              * Pierwsza to czas spędzany w domu.
                          * Druga to czas spędzany w szkole.     
                         * Trzecia to czas spędzony w klubie sportowym
                         * Czwarta to pozostały czas wolny spędzany wedle naszego uznania.

Część pierwsza (czas spędzany w domu).
   Tutaj rzecz tyczy się odpowiedniej organizacji czasu zaczynając od pobudki, a na położeniu się spać kończąc. Bardzo ważną sprawą jest odpowiednia długość snu, podczas którego organizm odpoczywa i gromadzi energię na trudy dnia następnego. Dlatego powinniśmy kłaść się do łóżka o takiej porze, która da nam minimum 8 godzin snu przed poranną pobudką. Pobudka powinna nastąpić o takiej godzinie, aby zdążyć z poranną toaletą, spokojnym zjedzeniem śniadania, które jest bardzo ważnym posiłkiem, przygotowaniem kanapek do szkoły i odpowiednim wyjściem na lekcje by o przyzwoitej porze stawić się w szkole, około 15 minut przed pierwszą lekcją. Po przebudzeniu warto chwilę pomyśleć jakie zadania mam dzisiaj do zrealizowania. Można też praktykować poranną gimnastykę w postaci kilku przysiadów, pompek i ćwiczeń na mięśnie brzucha co przyczyni się do naszego rozbudzenia oraz podnoszenia naszej sprawności. Po powrocie ze szkoły jemy obiad, odrabiamy lekcje, pomagamy rodzicom, pakujemy sprzęt potrzebny do treningu, a jeśli mamy czas wolny możemy go wykorzystać we własny sposób. Czasem zdarza się, że po powrocie ze szkoły musimy od razu wyjść na trening. W takich sytuacjach jeśli wiemy, iż mamy napięty plan dnia, potrzebny do treningu sprzęt przygotujmy sobie dzień wcześniej by mieć pewność, że w pośpiechu niczego nie zapomnimy spakować, a niezbędny posiłek jemy wcześniej w szkole. Po treningu powinniśmy zjeść kolację lub obiadokolację w ciągu 2 godzin po odbytym treningu i jeżeli mamy odrobione wszystkie lekcje wykorzystujemy swój czas wolny. Jeśli zostało nam coś do nauki to ten czas przeznaczamy na pogłębianie naszej wiedzy. Dzień kończymy w domu kładąc się spać o odpowiedniej porze by pozwolić dostatecznie odpocząć organizmowi i nie mieć problemów z pobudką następnego dnia.

Cześć druga (czas spędzany w szkole).
   Przychodząc do szkoły powinniśmy mieć jeszcze trochę czasu, aby sprawdzić czy wszystko co potrzebujemy na dzisiejsze lekcje mamy przygotowane poprzez rozmowę z kolegami z klasy. Każdemu może się bowiem zdarzyć, że zapomni coś zabrać z domu, więc jest jeszcze czas by przedzwonić do rodziców i zapytać czy mogą nam coś podrzucić. Zdarza się, że zapomnimy odrobić zadanie domowe i gdy przychodzimy za późno na lekcje brakuje nam czasu, żeby coś jeszcze w tej kwestii zrobić. Nie pochwalam tutaj odpisywania zadań od kolegów, tylko chodzi o w miarę szybką interwencję odrobienia chociaż części zaległości samemu, by nie skończyć ze złą oceną, która może jak już wiadomo przeszkodzić nam w treningach. Podobnie może być w sytuacji, gdy jest szansa na kartkówkę lub odpytanie, a zapomnieliśmy się nauczyć. Czasami nawet przeczytanie kilku zdań z zeszytu, czy książki w i tak beznadziejnej sytuacji może uchronić nas przed otrzymaniem jedynki. Opisane sytuacje mają być tylko sporadycznym nieprzygotowaniem do lekcji i radzeniem sobie w trudnej sytuacji, a nie regularnym wykorzystywaniem takich możliwości do ułatwiania sobie życia poprzez nieuczenie się. Takie zachowanie nie przyniesie nam w dłuższej perspektywie niczego dobrego zarówno w życiu jak i sporcie. Z takich zdarzeń powinniśmy wyciągać wnioski, by nie powtarzały się w przyszłości. W szkole powinniśmy pamiętać także o spożyciu drugiego śniadania oraz dodatkowych kanapek lub obiadu w stołówce o odpowiedniej porze przed treningiem jeżeli czas spożycia posiłku w domu będzie krótszy niż 2 godziny. Po szkole w dni treningowe powinniśmy wrócić jak najszybciej do domu by przygotować się do treningu w odpowiedni sposób, a przez to należy rozumieć zjedzenie obiadu jeśli jest na to odpowiedni czas, odrobienie lekcji, spakowanie sprzętu, ewentualna pomoc rodzicom.
   
Cześć trzecia (czas spędzony w klubie sportowym).
   Wychodząc z domu na trening powinniśmy to zrobić o takiej porze aby w szatni stawić się minimum 15 minut przed rozpoczęciem zajęć piłkarskich. Musimy sami wiedzieć ile czasu potrzebujemy na przebranie się i tak wszystko rozplanować pamiętając, że w drużynie nie jesteśmy sami i powinniśmy szanować czas innych. Po treningu należy zaopatrzyć nasz organizm w wodę, którą straciliśmy pocąc się podczas wysiłku. Dobrym nawykiem byłoby też zjedzenie owoców w postaci na przykład banana i/lub  jabłka w celu uzupełnienia węglowodanów. Po treningu wracamy do domu o takiej porze by móc zjeść w ciągu 2 godzin kolację.
   
Cześć czwarta (czas wolny).
   Czas wolny to okres jaki udało nam się wygospodarować w ciągu dnia i możemy go przeznaczyć na co mamy ochotę. W dni bez treningu można go wykorzystać na aktywny wypoczynek, spotkania z kolegami, rozsądne korzystanie z komputera czy też inne zajęcia, które nas interesują. Jako piłkarze możemy go przeznaczyć na odnowę naszego organizmu po treningach korzystając na przykład z basenu lub jeziora. Pamiętać tylko trzeba by korzystać z wody pod nadzorem dorosłych i nie przebywać w niej zbyt długo ponieważ przebywając w wodzie wykorzystujemy sporo naszej energii więc nie jest wskazane korzystanie z basenu czy jeziora dzień przed meczem.

   Przedstawione powyżej części  poruszają temat możliwości rozplanowania naszego czasu podczas dnia i mają zachęcić młodego piłkarza by w niełatwej dla siebie roli sportowca potrafił tak zarządzać swoim dniem, by pracowało mu się łatwiej. Poniżej przedstawię przykładowe plany na dzień treningowy, dzień bez treningu oraz dzień z meczem ligowym. Napisanie własnego planu i trzymanie się jego wytycznych niewątpliwie ułatwi młodemu sportowcowi życie i pozwoli w sposób zdyscyplinowany realizować zarówno zadania w szkole, w piłce nożnej oraz podczas czasu wolnego. Początki wprowadzania takiego planu w życie nie są łatwe, ale możliwe do zrealizowania i są kolejnym krokiem naprzód jeśli chcemy w naszej piłkarskiej przygodzie dążyć do osiągnięcia sukcesu.
Przykładowe plany dnia, w których mamy trening, nie mamy treningu oraz gramy mecz. Plany w zależności od wieku trenujących będą się zmieniać ze względu na ilość godzin spędzanych w szkole, czas rozpoczęcia treningu oraz pozostały czas wolny. Im starszy piłkarz tym więcej czasu spędza w szkole, trening odbywa się o późniejszych godzinach i pozostaje mniej czasu wolnego. Należy pamiętać, żeby posiłek spożywać 2 - 3 godziny przed treningiem/meczem i tak układać plan, żeby te terminy były zachowane. Każdego dnia tygodnia plan może wyglądać inaczej w zależności od godzin rozpoczynania się poszczególnych zajęć w ciągu dnia. Plany mogą być bardziej szczegółowe i konkretnie określać co o jakiej porze dnia należy zrobić. Szczegółowy plan podporządkowany własnym wymaganiom warto zrobić gdy tworzymy go po raz pierwszy. Stworzony plan należy powiesić w widocznym miejscu w pokoju, by mieć możliwość spojrzenia w każdej chwili co mamy do zrealizowania. Z biegiem czasu wykonywanie zadań w planie stanie się dla nas nawykiem. Trzeba też eksperymentować ze swoim planem, dodawać nowe rozwiązania oraz usuwać takie, które nie sprawdziły się. Każdy z nas jet inny i często to co u innych sprawdza się nam nie przynosi zamierzonych efektów. Gdy nauczymy się współpracować z naszym planem okaże się, że nagle mamy więcej wolnego czasu niż wcześniej, a wykonywanie poszczególnych zadań przychodzi nam łatwiej. W zależności od odległości od szkoły, stadionu terminy realizacji poszczególnych zajęć również ulegną zmianie z powodu różnicy czasu potrzebnego do przybycia na miejsce.

Inspiracja "andres" (trenuj.com)

REKLAMA

3 komentarze:

  1. Super blog. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Organizacja dnia, kontrola i dyscyplina to podstawa sukcesu. Wystarczy spojrzeć choćby n naszą Jusię Kowalczyk. Ona jest przykładem do naśladowania przez nowe pokolenia.

    OdpowiedzUsuń
  3. Polecam każdemu młodemu piłkarzowi zaglądać na portal, który pozwala umawiać się online z innymi chętnymi do treningu z okolicy. Bardzo przydatne w planowaniu dnia młodego piłkarza :)

    OdpowiedzUsuń

Nie zamieszczaj wypowiedzi niezgodnych z prawem, zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami, w szczególności zaś zawierających groźby, obraźliwych, naruszających godność lub pozostałe dobra osobiste innch osób, naruszających prawa autorskie i inne dobra prawem chronione.
Pamiętaj, że nie jesteś anonimowy w sieci, ponosisz odpowiedzialność za swoje wypowiedzi, a twoje wpisy naruszające zasady Netykiety mogą być usuwane.