Witam wszystkich. Zapraszam do czytania i komentowania.

wtorek, 1 marca 2011

Wykorzystanie komputera do celów treningowych.

   Komputer w dzisiejszych czasach jest maszyną, bez której wielu już nie potrafi się obejść. Służy do wyliczeń, pozyskiwania wiadomości, pisania artykułów, rozrywki w postaci gier i wielu jeszcze innych ciekawych zadań. Jak już wspominałem we wcześniejszych postach zbyt długie przesiadywanie przed ekranem komputera nie jest dobre dla naszego zdrowia, to jednak dzięki temu urządzeniu możemy uatrakcyjnić nasz trening na kilka sposobów.
   Wykorzystać możemy komputer do analizy własnych postępów piłkarskich. Tworząc plik w odpowiednim programie, w którym będziemy wpisywać nasze osiągnięcia treningowe lub meczowe. Po upływie pewnego okresu da nam to obraz czy badany przez nas element ulega poprawie, jest na tym samym poziomie lub pogarsza się. Co możemy badać przy pomocy stworzonego pliku z danymi? Zacząć na pewno trzeba od wpisywania własnej obecności na treningach. Wpisujemy dzień treningu i zaznaczamy naszą obecność lub nieobecność na jednostce treningowej. Dalej to już możemy wpisywać potreningowe dane dotyczące przykładowo zdobytych bramek, zaliczonych asyst, oddanych celnych strzałów do bramki w czasie gry, skutecznych odbiorów piłki czy udanych interwencji bramkarskich. Najlepiej byłoby wybrać sobie najwyżej dwa elementy, które będziemy analizować, gdyż przy większej ilości możemy łatwo się pogubić, a także w czasie treningu bardziej koncentrować się na liczeniu niż wykonywaniu ćwiczeń. Przeznaczyć powinniśmy na badanie kilka tygodni by następnie sprawdzić wyniki, które pokażą nam w jakim kierunku zmierzamy. Przykładowo napastnik w czasie treningu strzeleckiego liczy sobie ilość strzałów i zdobyte w ten sposób bramki, obrońca liczy sobie skuteczne odbiory piłki w czasie gry lub wygrane pojedynki główkowe, pomocnik dośrodkowania w pole karne czy asysty, a bramkarz udane interwencje sam na sam, obronione strzały czy dokładne wznowienie piłki nogą bądź ręką. Takie zachowania niewątpliwie przyczynią się do większej koncentracji nad badaną czynnością, gdyż znając wynik z ostatniego treningu będziemy chcieli na kolejnym osiągnąć lepszy rezultat, a chęć poprawy wpływa na nasz rozwój. Pole do popisu nad badanymi elementami jest szerokie, trzeba tylko na treningu liczyć sobie w głowie i zapamiętać wszystko by móc zapisać późnej wynik na komputerze. Na końcu pozostaje nam wprowadzenie danych do odpowiednich programów, a te mogą nam policzyć sumy czy nawet wyrysować wykres badanego przez nas elementu. Podobnie sytuacja ma się podczas meczu gdzie możemy wpisywać nasz czas spędzony na boisku no i dalej w zależności od pozycji na jakiej występujemy liczymy sobie założone przez nas elementy. Takie badania są dobrym sposobem na sprawdzanie naszych postępów zarówno treningowych jak i meczowych. Pokażą również nad jakim elementem powinniśmy popracować, gdzie ujawnia się u nas rozwój, a gdzie stoimy w miejscu. Często wydaje nam się, że w czymś jesteśmy dobrzy, a gdy przeprowadzimy analizę okaże się, że nie jest tak dobrze jak nam się wydaje. Wypisywanie osiągnięć meczowych pokaże nam jak prezentujemy się w warunkach meczowych w stosunku do treningu oraz będzie ciekawą pamiątką w przyszłości gdy będziemy wracać wspomnieniami do meczów w swojej młodzieżowej drużynie.
   Kolejny sposób i zapewne najprzyjemniejszy to wykorzystanie komputera do gier o tematyce rzecz jasna piłkarskiej w tym przypadku. Mimo, że jest to bardzo fajna zabawa, to jednocześnie poprzez grę w piłkę na ekranie musimy myśleć podobnie jak na boisku i wiedzieć, któremu wirtualnemu koledze z drużyny podać piłkę. Rozwiązywanie różnych akcji w wirtualnym świecie piłki nożnej, z widokiem przeważnie z góry umożliwiającym nam bardzo dobry przegląd pola gry przyczynia się z pewnością do późniejszego rozwiązania poszczególnych akcji w realnym świecie futbolu. Wiadomo, że nic nie zastąpi nauki poszczególnych elementów piłkarskich tak jak prawdziwa gra w piłkę na boisku, ale na pewno granie w gry piłkarskie i myślenie nad rozwiązaniem w nich akcji przyczyni się w jakiś sposób do myślenia na prawdziwej zielonej murawie. Nie można jednak brać sobie zbytnio do serca takiej sytuacji, że granie nam pomaga w rozwoju i teraz będę katował komputer kilka godzin bez przerwy. W taki sposób na pewno podniesiemy swoje umiejętności ale tylko jako gracz komputerowy. Mecz wirtualny powinien być tylko miłym przerywnikiem prawdziwego treningu.
   Następna sprawa to komputer w połączeniu z Internetem. Sieć dzisiaj zawiera wiele filmików oraz ciekawych tekstów o tematyce piłkarskiej, które możemy wykorzystać dla własnego rozwoju. Fora internetowe umożliwiają młodym piłkarzom wymianę wielu doświadczeń związanych z różnymi aspektami piłkarstwa poczynając od ćwiczeń, a na doborze odpowiedniego sprzętu kończąc. Wiele można zobaczyć i nauczyć się gdy mamy możliwość odtwarzania, zatrzymywania i cofania obrazów video w celu analizy ciekawej akcji lub zwodu.
    Jak widać, możemy komputer wykorzystać również do celów treningowych dzięki czemu będziemy mieli możliwość monitorowania własnego rozwoju, rozrywki poprzez gry piłkarskie oraz pogłębiania naszej wiedzy piłkarskiej poprzez artykuły i filmiki w Internecie. Jednak czas jaki będziemy spędzać przed komputerem nie powinien być zbyt długi, gdyż nie wpływa to pozytywnie na nasz zdrowie.

Tabelka przedstawia analizę strzałów na treningach w pewnym okresie czasu. Pierwsza kolumna to data treningu, druga kolumna to ilość oddanych strzałów, trzecia kolumna to ilość strzałów celnych, a czwarta to ilość strzałów niecelnych. Piąta kolumna to liczba strzelonych bramek po oddaniu wszystkich strzałów. Szósta kolumna to skuteczność procentowa zdobytych bramek w stosunku do wszystkich oddanych strzałów. Ostatnia kolumna to skuteczność procentowa strzałów celnych wobec wszystkich oddanych strzałów.

Wykres przedstawia ilość oddanych strzałów (kolor niebieski), ilość strzałów celnych (kolor czerwony), ilość strzałów niecelnych (kolor zielony) oraz zdobyte bramki (kolor fioletowy). Na początku widać pewną nieregularność wszystkich badanych elementów. W miarę trwania treningów wykresy zaczynają się stabilizować, im więcej strzałów zostaje oddanych tym bardziej wzrasta celność, a spada ilość strzałów niecelnych. Ponadto poprawia się zależność między strzałami celnymi, a zdobywanymi bramkami, coraz więcej strzałów celnych kończy się zdobyciem gola.

Wykres przedstawia procentowo ilość strzałów zakończonych bramkami. Widać, że w miarę trwania treningów skuteczność w zdobywaniu bramek wzrasta i stabilizuje się przy ostatnich treningach na wykresie.

   Przedstawione powyżej wykresy są tylko przykładem i pokazują jak można wykorzystać komputer i jego programy do analizowania własnych osiągnięć badając konkretny element, w tym przypadku strzały do bramki. Zapisując w programie po każdym treningu swoje osiągnięcia w miarę upływu czasu będzie nam rysował się obraz naszych postępów. Zamiast daty treningu możemy wpisać datę meczu. Należy tylko pamiętać, że w meczu nie dążymy do polepszania sobie własnych statystyk tylko gramy dla dobra drużyny, dlatego trzeba strzelać kiedy jest na to naprawdę dobra okazja, a nie z każdej pozycji, nie współpracując przy tym z kolegami z zespołu. Tylko wpisywanie prawdziwych wyników da nam rzetelny obraz naszego poziomu i przyczyni się do naszego dalszego rozwoju.1 komentarz:

  1. Dokładnie, sieć sprawia, że nie jesteś sam i możesz swoją pasją dzielić się z innymi - na forach, publikując filmy ze swoimi trickami itp. Są też programy instruktażowe, poradniki itp - warto z komputera korzystać!

    OdpowiedzUsuń

Nie zamieszczaj wypowiedzi niezgodnych z prawem, zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami, w szczególności zaś zawierających groźby, obraźliwych, naruszających godność lub pozostałe dobra osobiste innch osób, naruszających prawa autorskie i inne dobra prawem chronione.
Pamiętaj, że nie jesteś anonimowy w sieci, ponosisz odpowiedzialność za swoje wypowiedzi, a twoje wpisy naruszające zasady Netykiety mogą być usuwane.