Witam wszystkich. Zapraszam do czytania i komentowania.

sobota, 26 lutego 2011

Trening indywidualny.

   Młody piłkarz chcący osiągnąć sukces w sporcie musi ciężko trenować i wierzyć w swoje możliwości. Trzeba jednak pamiętać, że nic nie przychodzi łatwo, a najwyższe umiejętności piłkarskie nie są zdobywane tylko na treningu klubowym z własną drużyną. Mając za cel wspięcie się na szczyt tej i każdej innej dyscypliny sportu powinniśmy dodatkowo dać coś od siebie, by cieszyć się jeszcze większą przyjemnością z gry i postępami we własnym rozwoju. Dlatego ważną sprawą jest indywidualne podnoszenie na wyższy poziom swoich umiejętności. Nie raz były poruszane w mediach tematy najlepszych piłkarzy, którzy opowiadali o swoich początkach kariery grając na trzepaku przed blokiem ćwicząc ze swoim psem, któremu teraz zawdzięczają swoje umiejętności dryblerskie. Takie historie tylko pokazują, że indywidualne dbanie o swój rozwój jest ważnym elementem w dążeniu do spełnienia własnych marzeń.
   Jeżeli chodzi o trening indywidualny to kojarzy nam się to z piłką i doskonaleniem umiejętności na pobliskim boisku czy przed domem. Jest to pierwszy element, który powinien być podstawą do poprawy swojej techniki piłkarskiej. Będąc sam na sam z piłką oraz boiskiem jesteśmy w stanie poprawić i nauczyć się znacznie więcej niż na normalnym treningu. Nikt nie przeszkadza nam w wykonywaniu ćwiczeń, które planujemy sami wiedząc co jest nam potrzebne, nie jesteśmy często ograniczeni czasem wykonania, dzięki czemu możemy na naukę konkretnego elementu przeznaczyć kilkakrotnie więcej powtórzeń w stosunku do treningu w klubie. Jak ćwiczyć indywidualnie możemy w dzisiejszych czasach z łatwością dowiedzieć się z Internetu na różnych filmikach czy forach internetowych gdzie znajduje się wiele przykładów trengu poszczególnych elementów piłkarskich. Należy tylko pamiętać o porządnej rozgrzewce przed każdym treningiem by nie nabawić się kontuzji.
   Trening indywidualny to także wykonywanie ćwiczeń w domu. Wstając rano można przed poranną toaletą zrobić kilka pompek, ćwiczeń na mięśnie brzucha, grzbietu czy wykonanie paru przysiadów. Regularne wykonywanie niewielkiej ilości takich ćwiczeń codziennie rano i wieczorem na pewno przyczyni się do wzmocnienia mięśni, które staną się też mniej podatne na kontuzje. Poranne ćwiczenia pozytywnie wpłyną również na pobudzenie się po zakończonym śnie i przegonią poranne zamotanie ;).
   Domowy trening indywidualny to także oglądanie meczów w telewizji („Oglądanie meczów piłkarskich”) oraz nowych ćwiczeń i sztuczek piłkarskich w Internecie. Można tutaj też zaliczyć spożywanie o odpowiedniej porze dnia zdrowych posiłków przez co trenujemy naszą silną wolę i samodyscyplinę, no ale czego nie robi się dla własnego rozwoju ;).
   Ważnym elementem w treningu indywidualnym jest też trening mentalny. Każdy młody piłkarz powinien myśleć w wolnej chwili, na przykład przed pójściem spać o swojej postawie na boisku, zasadach działania podczas gry czy reakcjach na meczowe wydarzenia. Wizualizowanie w myślach sytuacji podczas gry i wyobrażanie sobie własnych pozytywnych rozwiązań oraz zachowań dobrze wpływa na naszą pewność przed meczem, a co za tym idzie pogłębia wiarę w nasze możliwości. Analizowanie zakończonego meczu, przypominanie sobie dobrych zagrań daje nam poczucie, że coś potrafimy w tą piłkę grać i daje chęć do dalszej pracy. Wychwytywanie nieudanych zagrań powinniśmy w naszej głowie przestawić na sytuację, w której potrafiliśmy sobie poradzić i wszystko zakończyło się pozytywnie. Da nam to niezbędne doświadczenie i gdy w kolejnym meczu taka sytuacja powtórzy się, pamiętając to co zrobiliśmy źle postaramy się wykonać boiskowe zadanie tak jak wymyśliliśmy to sobie w naszej głowie i unikniemy w ten sposób powtarzania tych samych błędów.
   Na koniec pozostaje nam odpoczynek, gdyż należy pamiętać, że skuteczne regenerowanie sił po wysiłku fizycznym jest także treningiem. Należy pamiętać o wypoczynku, który jest niezbędny dla organizmu sportowca by elementy, które ćwiczymy przyniosły efekty w przyszłości. Wykonywanie zbyt wielu ćwiczeń fizycznych przykładowo po treningu mimo, że czujemy się jeszcze na siłach może w końcu doprowadzić do przetrenowania i nasze zdolności do wykonywania ćwiczeń ulegną pogorszeniu. Nie chodzi tutaj o to, że nie można po treningu jeszcze zostać jakiś czas i doskonalić swoich umiejętności. Nie można jednak zbyt długo zostawać i zbyt często stosować takich zachowań, ponieważ nie skończy się to dla nas zbyt dobrze. Wiadomo, że chcemy podnosić swoje umiejętności i dodatkowy trening nam w tym niewątpliwie pomoże, ale wszystko trzeba robić z głową i umiarem. Dlatego zawsze trzeba znaleźć czas zarówno na dodatkowy trening ale i na potrzebny odpoczynek.
   Stosując dodatkowy trening indywidualny, podczas którego ćwiczymy naszą technikę piłkarską, ciało, umysł i dbanie o odpowiednią regenerację po wysiłku wykonamy kolejny ważny krok w kierunku przybliżającym nas do spełnienia naszych piłkarskich marzeń.

9 komentarzy:

 1. dobry blog, super notki :) mozna się wiele nauczyć

  OdpowiedzUsuń
 2. Chcesz zmienić swoją sylwetkę? Dowiedz się jak ćwiczyć i co jeść, aby zdobyć wymarzoną sylwetkę. Już teraz zrób pierwszy krok i wejdź na tą stronę kondycja.info!

  OdpowiedzUsuń
 3. Polecam ćwiczenia na wszystkie parte ciała http://cwiczenia.kondycja.info

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajne, ale za ogólne.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dla mnie właśnie ciekawy tekst. Pamiętaj, że to co dla Ciebie jest za ogólne może być bardzo wartościowe do osób młodszych - do których ten blog jest kierowany.

  Zawsze doceniam trening indywidualny i rozszerzanie go poza boisko (nawet poprzez oglądanie meczy czy granie w FIFE - to też pomaga) ale uważam, że nie powinno być go za dużo. Obecnie dzieciaki na Orlikach uczą się tylko jak wkręcać kogoś w glebę, zakładać siatki i upokarzać, zapominając o sztuce podań, przytrzymania piłki w odpowiednim momencie, rozegrania i wielu innych. Nie wyrabiają się wtedy również inne ważne cechy - kompetencje lidera, relacji między liniami, rozumienia taktyki, formacji itp. Warto o tym pamietać.

  OdpowiedzUsuń
 6. bardzo fajne ale myślałem że bedzie pokazany jakiś konkretny trening indywidualny

  OdpowiedzUsuń
 7. Sympatyczny post;) Zapraszam na http://szkolapilki.blogspot.com gdzie również dowiecie się wielu ciekawych rzeczy o treningu

  OdpowiedzUsuń
 8. Fajny blog pomugł mi bardzo

  OdpowiedzUsuń
 9. Fajny blog i bardzo ciekawy post. Będę wpadał częściej.

  OdpowiedzUsuń

Nie zamieszczaj wypowiedzi niezgodnych z prawem, zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami, w szczególności zaś zawierających groźby, obraźliwych, naruszających godność lub pozostałe dobra osobiste innch osób, naruszających prawa autorskie i inne dobra prawem chronione.
Pamiętaj, że nie jesteś anonimowy w sieci, ponosisz odpowiedzialność za swoje wypowiedzi, a twoje wpisy naruszające zasady Netykiety mogą być usuwane.