Witam wszystkich. Zapraszam do czytania i komentowania.

środa, 9 lutego 2011

Umiejętność panowania nad piłką.

       Umiejętność panowania nad piłką uważam za bardzo ważny element w szkoleniu młodego piłkarza. Wiadomo, że szybkość, siła, wytrzymałość i inne aspekty też są ważne we współczesnej piłce nożnej, jednak na ich rozwijanie przyjdzie jeszcze czas. Początkowo jednak młody futbolista powinien opanować między innymi przyjęcie piłki, podanie, prowadzenie, czyli zdobyć umiejętności panowania nad piłką, bo to ona jest głównym przedmiotem zainteresowania zawodnika na boisku i powinna jak to się potocznie mówi „słuchać piłkarza”. Jednak spotyka się jeszcze zaniedbania pod tym względem i nadal najważniejsze w młodzieżowej piłce nożnej jest wygrywanie meczów. Często trenerzy pod presją prezesów czy rodziców, którzy finansują funkcjonowanie klubu lub drużyny dążą do odnoszenia sukcesów w piłce młodzieżowej. Wtedy pożądani są w zespole zawodnicy o lepszych warunkach fizycznych, którzy zagwarantują odniesienie wygranej. Na treningach doskonali się siłę fizyczną, szybkość, wytrzymałość natomiast umiejętności techniczne są spychane na drugi plan. Piłkarze, którzy są w tym okresie swojego życia słabsi fizycznie cierpią najbardziej, gdyż na treningu zamiast doskonalić umiejętność przyjęcia piłki i prawidłowego podania przede wszystkim biegają i pracują nad elementami mniej ważnymi na tym etapie szkolenia. Taki piłkarz ma także mniej szans na grę, gdyż nie zagwarantuje zwycięstwa, a z tym wiąże się szybkie zniechęcenie do uczęszczania na treningi, a co za tym idzie zahamowanie rozwoju. Zawodnicy lepsi fizycznie owszem wyróżniają się podczas gry szybkością, łatwością przepchnięcia przeciwnika, ale są pozbawiani nabywania podstawowych umiejętności piłkarskich i w przyszłości będą tylko biegaczami kopiącymi piłkę na boisku. Dlatego też kandydaci na piłkarzy powinni uczyć się od najmłodszych lat panowania nad piłką, by w przyszłości gdy dołączą do tej ważnej umiejętności szybkość, siłę i wytrzymałość mogli stać się bardzo dobrymi piłkarzami. Dobry wynik w tym okresie powinien być celem młodzieży rozgrywającej mecz, by kształtowała w sobie chęć dążenia do zwycięstwa, celem trenera powinno być wyszkolenie piłkarzy o najwyższych umiejętnościach. Młodzi adepci futbolu jeżeli chcą stać się lepszymi piłkarzami powinni również sami dla siebie w wolnej chwili doskonalić swoje umiejętności przed domem, na podwórku czy boisku. W dzisiejszych czasach wiele ćwiczeń można podpatrzeć w Internecie na filmikach video, które są ogólnie dostępne. Należy pamiętać, że nikt o nas i o nasze wyszkolenie nie zadba tak dobrze jak my sami i jeżeli chcemy coś w piłce osiągnąć to musimy sami o siebie dbać i oprócz treningów w klubie od czasu do czasu dodatkowo nauczyć się czegoś samemu.

REKLAMA
Przykładowy filmik przedstawiający umiejętność panowania nad piłką przez młodą piłkarkę ;)

3 komentarze:

  1. najlepsze artykuły w sieci o piłce nożnej

    OdpowiedzUsuń
  2. Lepszych rzeczy nie ma w internecie!!
    (Choć wszystko to co tu przeczytałem podświadomie też wiedziałem wcześniej).

    OdpowiedzUsuń

Nie zamieszczaj wypowiedzi niezgodnych z prawem, zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami, w szczególności zaś zawierających groźby, obraźliwych, naruszających godność lub pozostałe dobra osobiste innch osób, naruszających prawa autorskie i inne dobra prawem chronione.
Pamiętaj, że nie jesteś anonimowy w sieci, ponosisz odpowiedzialność za swoje wypowiedzi, a twoje wpisy naruszające zasady Netykiety mogą być usuwane.